فرهنگ-افغانی-را-در-چارچوب-شریعت-تقویت-می‌کنیم

مسوولان وزارت اطلاعات و فرهنگ می‌گویند که بیش از ۹۹ میلیون افغانی در یک سال کذشته عواید جمع آوری نموده اند.

به گزارش افغان نیوز؛ سعدالدین سعید، معین مالی و ادرای وزارت اطلاعات و فرهنگ امروز ( سه‌شنبه، ۱۵ سنبله) در نشست خبری گفت که این وزارت در یک سال گذشته ۹۹ میلیون و ۴۵۰ هزارو ۶۳۸ افغانی از بخش‌های مختلف این وزارت عواید جمع آوری نموده است.

سعید افزود که تدوین مسوده قانون توریزم داخلی در ۳ فصل و ۲۱ ماده ترتیب شده است که گردشگران داخلی می‌‌تواند از این قانون برای گردشگری استفاده نماید.

او می‌گوید که در یک سال گذشته ۸۱۶ هزارو ۲۵۶ نفر از ساحات تاریخی و باستانی کشور دیدن نموده اند.

معین مالی و ادرای وزارت اطلاعات و فرهنگ گفت: برای صنایع دستی کشور نمایشگاه‌های زیادی در طول یک سال برگزار شده و این وزارت در تلاش است تا این نمایشگاه‌ها را افزایش دهد.

عتیق الله عزیزی، معین هنر و فرهنگ این وزارت گفت: فرهنگ و هنر هویت اصلی افغانستان است و باید کوشش شود تا از این فرهنگ درست استفاده.

او افزود امارت اسلامی در تلاش است تا رشد فرهنگ افغانی را در چار چوب شریعت اسلامی تقویت نماید.

عزیزی افزود که در کابل ۱۰۰ ساحه باستانی ثبت و راجستر شده و از ۱۹ ساحات باستانی در ولایت‌های مختلف کشور، مقام‌های این وزارت دیدن نموده است.

او می‌گوید قرار است با همکاری فرانسوی‌ها ساحات باستانی بودای بامیان و مس عنیک لوگر، 3 بعدی ساخته شود.

عزیز تصریح کرد که بسته بندی و انتقال ۹۱۱ اثر از موزیم ساحوی مس عینک ولایت لوگر به دفتر مرکزی انتقال داده شده است.

معین هنر و فرهنگ وزارت اطلاعات و فرهنگ امارت اسلامی تاکید کرد که در بندرها و میدان‌های هوایی کشور نیروهای امنیتی را بخاطر جلوگیری از قاچاق آثار باستانی گماشته شده اند.

او گفت  از قرارداد کنندگان استخراج معادن خواسته شده  که باید آثار تاریخی و باستانی کشور را از بین نبرده و به دولت تحویل بدهد.

 

آژانس افغان نیوز- مهدی انصاری

فرهنگ افغانی را در چارچوب شریعت تقویت می‌کنیم

پیام ها

نظرتان را بیان کنید

پیام های ارسالی پس از تایید منتشر خواهند شد