ا-ا-حملات-اسراییل-به-شهر-رفح-را-محکوم-کرد

وزارت خارجه ا.ا حملات اسراییل به شهر رفح را فاجعه‌بار خوانده و از کشور‌های موثر خواسته است که جلو اقدامات اسراییل در این منطقه را بگیرند.

به گزارش افغان نیوز؛ این وزارت طی اعلامیه‌ای در ایکس گفته است:« پس از چهار ماه حملات وحشیانه به شمال و جنوب نوار غزه، اسراییل روز گذشته به شهر رفح حمله کرده است که حدود یک و نیم میلیون فلسطینی که بیشتر آن‌ها کودکان و زنانی هستند از ترس بمباران و جنگ در این منطقه پناه گرفته و دست به حملات وحشیانه زده اند».

این وزارت می‌گوید که اگر کشور‌های منطقه جلو این حملات به غزه را نگیرند حملات رژیم اسراییل به شهر رفح ادامه خواهد داشت و فاجعه بزرگ دیگری رخ می‌دهد و بحران جاری در این کشور را عمیق تر می‌کند.

بر اساس خبر‌نامه امارت اسلامی جنایات جاری اسراییل را با شدیدترین الفاظ محکوم می کند و  خواستار توقف فوری حملات به منطقه رفح است.

 امارت اسلامی افغانستان از دولت‌های مؤثر بین‌المللی و منطقه‌ای، کشورهای اسلامی و سازمان‌های حقوق بشری می‌خواهد تا نسل‌کشی جاری در غزه و فلسطین اشغالی را متوقف کرده و به راه‌حل اساسی برای این قضیه دست یابند.

این وزارت می‌گوید: ادامه نسل‌کشی در غزه، نظم بین‌المللی حاکم و ارزش‌های آن را با پرسش‌های جدی مواجه کرده است و این نسل‌کشی، اعتبار ضعیف سازمان‌های بین‌المللی و کنوانسیون‌های بشردوستانه را بیش از پیش از بین خواهد برد.

این در حالی است که مسوولان صحی در غزه می‌گویند که در حمله‌ اسراییل به شهر رفح دست‌کم ۳۷ فلسطینی کشته و ده‌ها نفر دیگر زخمی شده‌اند.

تعدادی از باشندگان این منطقه به این خبر گزاری رویترز گفته است: «هواپیماها، تانک‌ها و کشتی‌های اسراییلی در این حملات شرکت داشتند و دو مسجد و چندین خانه هدف قرار گرفتند».

ارتش اسراییل گفته است که در عملیات مشترک با آژانس امنیت اسراییل (شین بت) و واحد پولیس ویژه در رفح، دو گروگان ۶۰ و ۷۰ ساله را آزاده کرده است. به‌گفته‌ی ارتش، وضعیت صحی این دو گروگان خوب است.

ارتش اسراییل پیش از حمله به رفح، به غیرنظامیان دستور تخیله این منطقه را داده بود.

با این حال نهادهای امدادرسان و سازمان ملل هشدار داده بودند که حمله به رفح «فاجعه‌بار» خواهد بود.

جو بایدن، رییس‌جمهور امریکا روز یک‌شنبه به بنیامین نتانیاهو، گفته است که اسراییل نباید بدون برنامه‌ معتبر برای تضمین امنیت، حدود یک میلیون نفر که در رفح پناه گرفته‌اند، عملیات نظامی را آغاز کند.

عربستان سعودی گفته است که عملیات نظامی پلان شده اسراییل بر منطقه پر ازدحام رفح سبب "فاجعه بشری" خواهد شد.
ریاض همچنین از شورای امنیت سازمان ملل متحد خواسته است تا برای جلوگیری از عملیات نظامی اسراییل در رفح، مداخله کند.

همچنان در بیانیه وزارت خارجه فرانسه آمده است: رفح مکانی است که در حال حاضر نه تنها بیش از یک میلیون و ۳۰۰ هزار فلسطینی در آن پناه گرفته‌اند بلکه یک گذرگاه حیاتی برای ارسال کمک‌های بشردوستانه به مردم غزه است بنابراین حمله گسترده اسراییل به رفح، وضعیت انسانی فاجعه‌باری را در ابعادی جدید و غیرقابل توجیه ایجاد خواهد کرد پس ما بار دیگر درخواست خود برای پایان دادن به درگیری‌ها برای جلوگیری از بروز فاجعه را تکرار می‌کنیم.

 

 

 

ا.ا حملات اسراییل به شهر رفح را محکوم کرد

پیام ها

نظرتان را بیان کنید

پیام های ارسالی پس از تایید منتشر خواهند شد